Van Gölü Havzası ve Van Turları
Van Turu ( 3 Gün 2 Gece )
Van Turu ( 3 Gün 2 Gece )
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Yetişkin Sayısı (*)
Çocuk Sayısı

 

1.GÜN

 VAN – AKTAMAR ADASI & KİLİSESİ – VAN KALESİ – VAN URARTU MÜZESİ – VAN KAHVALTISI

 

Değerli misafirlerimiz Sabah Van Havaalanında Grubu Karşılama .Van’ın yemek kültüründe önemli yeri olan  yöresel   Meşhur Van Kahvaltısıyla günümüze başlıyoruz.  Doğu’nun Paris’i diye bilinen Van’ı geziyoruz. Van denince ilk akla gelen  Akdamar Adası. Ülkemizin en büyük gölüne bölge insanı ‘deniz’ der. Üzerinde yapacağımız yarım saatlik tekne yolculuğuyla ulaşacağımız Akdamar Adası’nın ve Kilisesi’nin kavuşamayan âşıklarının hüzünlü hikâyesini  ve Kral Gagik’in muhteşem kilisesinin tarihini öğrendikten sonra Kabartmaları ve süslemeleri ile günümüze kadar ulaşmış nadir eserlerden, Tevrat ve İncil kıssalarını anlatan iç ve dış kabartmaları ile dünyaca ünlü olan ve M.S 921 yılında tamamlanan Kutsal Haç Kilisesi  Gezisini tamamlıyoruz. Van ‘Denizi’ kıyısında alacağımız öğle yemeği ve  Dileyenler Van’a özgü inci kefalinin tadına bakabilirler. Ardından Van merkeze dönerek.  Edremit Kız Kalesi Gezisi ve Seyir Tepesinde Fotoğraf molası veriyoruz. Urartu devletinin baş kenti olan Van, Urartu Dönemine ait birçok eser ve kültürel değerlere sahiptir. Van’ın tarihi sürecini ve kültürel değerlerini öğrenmek için muhakkak Van Kalesi Karşısında  bulunan  Ülkenin En Büyük  Müzelerinden biri  olan  Van Urartu  müzesini Gezmeliyiz . sonrası  M. Ö. 900-600 yılları arasından Van ve bölgede büyük bir medeniyet kuran Urartuların kralı I. Sardur (M. Ö. 840-830 ) tarafından yaptırılan Van Kalesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Göl kıyısında muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Van Kalesi içerisinde Urartulara ait birçok yapının yanı sıra çözümlemeleri yapılmış anıtsal Urartu yazıtlarını da görme imkanı bulacağız. Van Kalesinde   eski Tuşba ve Van Evleri Gezisini yaptıktan sonra  serbest zamanımızda birçok hatıra fotoğrafı çekme ve bu görkemli manzaranın keyfini çıkarma fırsatımız olacak. Van Kalesinde Gün Batımı ardından  gezimizi tamamlayarak gece Van’da Konaklıyoruz.

.

* Van’da 3* - 4* - 5* Otel’de Akşam Konaklama.

 

 

 

2.GÜN

 MURADİYE ŞELALESİ – İSHAK PAŞA SARAYI - AĞRI DAĞI - BALIK GÖÇÜ ( İNCİ KEFALİ )

 

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Doğu Beyazıt’a  Hareket ediyoruz. Bend-i Mahi çayı üzerinde bulunan Muradiye şelalesi gezisine başlıyoruz. 18 metreden dökülen güzelliği ve çevresindeki bitki örtüsü ile meşhur  olan  adını Sultan 4.Murat’tan alan oldukça geniş bir alanda coşkulu bir biçimde köpürerek dökülen şelalenin keyfini yaşayabilmek için vereceğimiz serbest zamanda bol bol fotoğraf çekip şelale karşısındaki kafeteryalarda kahvelerimizi yudumlayabileceğiz  Serbest zamanımız sonrasında. Çaldıran Ovası’ndan geçerken meşhur savaşın geçtiği alanları göreceğiz. Tendürek Dağı Geçidi’nden  ( 2 644 m ) geçerken katılaşmış lavları, volkanik etkilerin göre bilirsınız.Tendürek Dağları içerisinde yapacağımız yolculuk size dünyanın zirvesinde hissi yaşatacak. Tendürek dağını aştıktan sonra . 5137 metrelik yüksekliğiyle ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağının muhteşem manzarasını gün boyu izleyeceğiz. Doğubayazıt’ta Ağrı Dağı manzarasına bakan İshak Paşa Sarayını geziyoruz. Doğubayazıt’a 5 km mesafede bir dağın yamacında Osmanlı döneminin Lale Devri’ndeki son büyük anıtı, Doğu’nun Topkapı Sarayı, 1784 yılında İshak Paşa ve Çolak Abdi Paşa tarafından tamamlanan Selçuklu sanatı izleri taşıyan İshak Paşa Sarayı. Bu sanat harikası yapı Taç kapısından, Harem Selamlık bölümlerine kadar en ince detaylarıyla düşünülmüş ve nakış nakış kayalara işlenmiş bir şaheserdir. İshak Paşa gezimizden sonra Ahmed-i Hani Türbesi ziyareti.  İshak Paşa Sarayının üst kısmındadır Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir. Türbenin yanında sonradan birde cami yapılmıştır. 17. Yüzyıl’da yaşamış Kürt edebiyatçı, astronom, şair, tarihçi ve İslam alim.1651 yılında doğan ve ölüm tarihi kesin olarak bilinmiyor.Öğle Yemeği. Doğu Beyazıt da Kapalı Çarşı Gezisi. Alışveriş. Gezimizi tamamlayarak Van’a doğru geri dönüş yolculuğumuz başlıyor. Konaklama ve akşam yemeği Van'daki otelimizde. Balık Göçü – İnci Kefali ( Mayıs Haziran Aylarında ) 

 

 

* Van 3* - 4* – 5* Otel’de akşam yemeği ve konaklama.

 

 

 

TERCİHE GÖRE

 

2.GÜN

NEMRUT KRATER GÖLÜ - AHLAT SELÇUKLU MEZARLIKLARI – ADİLCEVAZ – ERCİŞ – BALIK GÖÇÜ ( İNCİ KEFALİ )

 

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında. Van gölü güney sahili boyunca Tatvan'a hareket ediyoruz. Nemrut Krater Gölü, dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olup, adını MÖ 2100'de yaşamış Babil Hükümdarı Nemrut'tan almıştır. Nemrut Krater gölünü görebilmek için Tatvan da  Bizleri bekleyen minibüslere binerek aracımızla tırmanışa başlıyoruz. Zirveye ulaştığımızda bir yanımızda Van Gölü, diğer yanımızda Muş Ovası, karşımızda Süphan Dağı’nın olduğu muhteşem manzara bizleri karşılıyor. Nemrut Krater Gölü turumuzda sıcak küçük  ve soğuk büyük  göllerinin bir arada bulunması tek başına şaşkınlıkla birlikte hayranlık da uyandıracak ve mutlak surette ilginizi çekecektir. Bunun yanında, göllerin çevresinde de onlarca kuş çeşidi ve aralarında endemik türlerin olduğu zengin bir floranın bulunması, buz mağaraları ve buhar bacası bu yeri özellikle doğa tutkunları için bir cennet haline getiriyor. Çekilen fotoğraflar ve izlenen manzaranın ardından Van Gölü kıyısındaki yolculuğumuzla Ahlat’a ulaşıyoruz.Öğle Yemeği. Anadolu’nun  en büyük Müslüman mezarlıklardan biri olan Ahlat Selçuklu mezarlığına gidiyoruz. Mezar taşları ait oldukları dönemdeki inanışlar hakkında da bilgi veren birer tarihi belge niteliğinde. Anadolu tarihi açısından oldukça önemli olan mezarlığın dışında Ahlât manevi yönüyle öne çıkan ve yoğun biçimde ziyarete uğrayan çok sayıda kümbet ve türbeyi de barındırıyor. Selçuklu mezar taşları Boyları 3,5 metreye ulaşan anıtsal mezar taşlarıyla dolu olan Selçuklu Mezarlığı ve çevresindeki pek çok Türk büyüğüne ait kümbetleri Emir Bayındır Kümbeti'ni, Çifte Kümbetler ve Ulu Kümbet'i ziyaret ediyor. Ahlât şehir turumuzdan Sonrasında Adilcevaz ilçesine hareket ediyoruz. Yöreye özgü imal edilen bastonları görmek için Baston Atölyesinde alışveriş ve Adilcevaz göl kıyısında moladan sonra Erciş ilçesi üzerinden Van'a dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Van'daki otelimizde. 

 

* Balık Göçü - İnci Kefali . ( Mayıs & Haziran aylarında ).

Van  3 – 4 – 5* Otel’de akşam yemeği ve konaklama.

 

 

 

3.GÜN

 HOŞAP KALESİ – ÇAVUŞTEPE KALESİ – VAN KEDİ EVİ


 

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz .İlk olarak.  Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan  Hoşap Kalesi  Gezisini yapıyoruz. Hoşap Kalesi  Van'a 60 km, uzaklıkta bulunmaktadır. Hoşap Suyunun kuzeybatısında sarp ve dik bir kaya kütlesi üzerine kurulmuştur, iç kale ile bunun kuzeyindeki dış kaleden oluşmaktadır. Geçmişi itibariyle Urartu Devletine kadar uzanan kale, Osmanlı Devleti'ne tabi Mahmudi Beyleri'nin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmıştır. Kartal Yuvası gibi muhteşem görüntüsüyle   tüm ihtişamı ile   duruyor. Sonrasında Urartu Kralı II. Sarduri’nin MÖ. 764-735 yılları arasında yaptırmış olduğu Çavuştepe Kalesi ’ne varıyoruz. Van-Hakkâri karayolunun 25 nci  km üzerinde bulunan bu etkileyici kale adını aldığı Çavuştepe Ovasına tepeden bakmaktadır. Kalede; depo, işlik, saray ve tapınak kalıntılarını görüp eğer şanslıysak dünyanın sayılı Urartuca bilenlerinden birisi olan, ören yeri bekçisi Mehmet amcayla tanışıp, ondan Urartu yazıtlarını dinleyeceğiz. Van’a Hareket . Öğle Yemeği.Van denildiğinde akla ilk gelenlerden  eşsiz güzellikteki Van Kedilerini yakından göreceğimiz Van YYÜ  Kedi Evine gidiyoruz. Van kedileri koruma altında olduğundan Van dışına çıkartılması yasaklanmış durumda bu sebepten dolayı özel alanlarda yaşatılıyorlar. Bu özel alanlardan birisi olan Kedi evi gezimiz sonrası .  Tuşba Van Evleri Gezisi ve Seyir Tepesinde fotoğraf molası.  Van’ın meşhur Urartu Gümüş sanatı olan Savat ve Arubani sanatları hakkında bilgi almak üzere Gümüş Atölyesine uğruyoruz. Burada alacağımız sunumun ardından alışveriş imkanı da bulabileceğiz. Gümüş Atölyesinin ardından Van’ın bir diğer el sanatı olan Halı Kilim atölyesine gidiyoruz. İran, Ermeni ,Türkmen halı ve kilimleri üzerine detaylı bir bilgilendirme alarak yok olmaya yüz tutan bu sanatın inceliklerini hep beraber öğreniyoruz. Halı Kilim atölyesinin ardından. Şehir turunu tamamladıktan sonra Serbest zaman  Alışveriş. Öğleden Sonra Uçak Saatlerine Göre

 

* Van Havaalanına grubu uğurlama.

 

 

 

 

 

 

 

 


TUR ÜCRETİNE DÂHİL OLANLAR   


*Kişi sayısına bağlı olarak Ulaşım  ( Mercedes Minibüs – Midibüs – Otobüs )  

*Konaklama ( BB ) - ( Oda Kahvaltı )

*Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

*Nemrut krater gölüne araç

*Van Kahvaltısı 1.gün

*Tekne ücreti

*Seyahat Sigortası

 TUR ÜCRETİNE DÂHİL OLMAYANLAR  

    
*Öğle ve akşam yemekleri

*Uçak biletleri

*Ören yeri giriş ücretleri

*Van oturma gecesi

 

            

 

 

 

UYARILAR


Gezimiz minimum 15 kişi katılım şartıyla düzenlenmektedir.
Turumuzda rehberlik, ulaşım,  konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez.
Ayanis Tur, rezervasyon esnasında kesinlikle Araçlarda Koltuk Numarası sözü ve garantisi vermez.
Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Ayanis Tur, programda belirtilen otelleri standartları bakımından aynı olmak kaydı ile değiştirebilir.
Ayanis Tur yeterli katılım sağlanamadığı takdirde turu iptal eder. Böyle bir durumda Ayanis Tur misafirlerine 5 gün öncesinden haber vermekle yükümlüdür.
Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Programa dâhil olarak belirtilen öğle ve akşam yemeği servisleri gerekli görüldüğü durumlarda veya uçuş saatlerindeki değişiklikler nedeni ile acentenin belirlediği restoranlarda verilebilir.
Tura iştirak eden kişilerin, şahsi eşyaları, çanta ve valizleri kendi sorumluluğunda olup, unutulan/kaybolan/çalınan eşyalardan Ayanis Tur sorumlu değildir. Unutulan eşyaların bulunma durumlarında Ülkeye ve/veya kişiye ulaştırılması sırasında yapılan masraflar eşya sahibine aittir.
Fiyatlarımızda tur programında belirtilen detaylar ve vergiler dâhildir.
Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
Otobüslü turlarda 0-2 yaş çocuklardan ücret alınmaz. Eğer çocuklar için otobüste koltuk istenirse 02-06 yaş çocuk fiyatı uygulanır.
Bölgenin iklim koşullarını göz önüne alarak malzeme getiriniz. Gezi süresince yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir.

Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi gezi hareket tarihinden 5 gün öncesi olup, iptal bilgisi acenteniz tarafından iletilecek. Yurt dışı turlarımızda, seçtiğiniz turun iptal-değişiklik şartlarına göre %20 veya %50 ön ödeme ile rezervasyon alınabiliyor.
3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimleri sadece 2 yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir.
Panoramik şehir gezileri, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen maksimum 1-2 saat süreli gezilerdir. Şehir gezileri, içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir veya hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gerçekleşmeyebilir
.

Van Gölü Havzası ve Van Turları