Günübirlik ve Haftasonu Turları
Van Analı Kız Kaydırağı ( Dilek Taşı ) Turu - ( 2 Gün 1 Gece )
Van Analı Kız Kaydırağı ( Dilek Taşı ) Turu - ( 2 Gün 1 Gece )
  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
Yetişkin Sayısı (*)
Çocuk Sayısı

HER HAFTASONU

 

O YANIM MAŞA BU YANIM MAŞA ALLAH'IM ELİME GEÇE BİR PAŞA

 

O YANIM KEÇE BU YANIM TEŞE ALLAH'IM ELİME HELAL SÜT EMMİŞ BİRİ GEÇE

 

 

 * Van'dan çığtım galaya                                           * Van’a gelmez olaydım

  Bağtım mavi deryaya                                               Seni görmez olaydım

  Men nereden düştüm ki                                           Göynüme ataş düştü

     Böyle gara sevdaya.                                                 Keşke sevmez olaydım

 

 

1.GÜN :

VAN – AKTAMAR ADASI & KİLİSESİ – VAN KAHVALTISI – KIZ KALESİ – TUŞBA VAN EVLERİ

 

Değerli misafirlerimiz Sabah Van Havaalanında Grubu Karşılama .Saat : …… Van’ın yemek kültüründe önemli yeri olan yöresel Meşhur Van Kahvaltısıyla günümüze başlıyoruz. Van Kahvaltısı ( Kaydıran Kayadan Kaymaya. Buyurun Kahvaltıya  Kızlar Bahtınız Açıla ) Doğu’nun Paris’i diye bilinen Van’ı geziyoruz. Van denince ilk akla gelen  Akdamar Adası. Ülkemizin en büyük gölüne bölge insanı ‘deniz’ der. Üzerinde yapacağımız yarım saatlik tekne yolculuğuyla ulaşacağımız Akdamar Adası’nın ve Kilisesi’nin kavuşamayan âşıklarının hüzünlü hikâyesini  ve Kral Gagik’in muhteşem kilisesinin tarihini öğrendikten sonra Kabartmaları ve süslemeleri ile günümüze kadar ulaşmış nadir eserlerden, Tevrat ve İncil kıssalarını anlatan iç ve dış kabartmaları ile dünyaca ünlü olan ve M.S 921 yılında tamamlanan Kutsal Haç Kilisesi  Gezisini tamamlıyoruz. Van ‘Denizi’ kıyısında alacağımız öğle yemeği ve  Dileyenler Van’a özgü inci kefalinin tadına bakabilirler. Ardından Van merkeze dönerek.  Edremit Kız Kalesi Gezisi ve Seyir Tepesinde Fotoğraf molası veriyoruz. Van denildiğinde akla ilk gelenlerden  eşsiz güzellikteki Van Kedilerini yakından göreceğimiz Van YYÜ  Kedi Evine gidiyoruz. Van kedileri koruma altında olduğundan Van dışına çıkartılması yasaklanmış durumda bu sebepten dolayı özel alanlarda yaşatılıyorlar. Bu özel alanlardan birisi olan Kedi evi gezimiz sonrası .  Tuşba Van Evleri Gezisi ve Seyir Tepesinde fotoğraf molası ve  Gün Batımı ardından  gezimizi tamamlayarak gece Van’da Konaklıyoruz.

 

 

* Van’da 3 – 4 - 5* Otel’de Akşam Konaklama.

 

 

 

 

2.GÜN : 

VAN URARTU MUZESİ – VAN KALESİ - ANALI KIZ KAYDIRAĞI – DİLEK TAŞI –ABDURAHMAN BABA TÜRBESİ - SAVAT & ARUBANİ GÜMÜŞ ATÖLYESİ

 

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz. Urartu devletinin baş kenti olan Van, Urartu Dönemine ait birçok eser ve kültürel değerlere sahiptir. Van’ın tarihi sürecini ve kültürel değerlerini öğrenmek için muhakkak Van Kalesi Karşısında  bulunan  Ülkenin En Büyük  Müzelerinden biri  olan  Van Urartu  müzesini Geziyoruz. Sonrası  M. Ö. 900-600 yılları arasından Van ve bölgede büyük bir medeniyet kuran Urartuların kralı I. Sardur (M. Ö. 840-830 ) tarafından yaptırılan Van Kalesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Göl kıyısında muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Van Kalesi içerisinde Urartulara ait birçok yapının yanı sıra çözümlemeleri yapılmış anıtsal Urartu yazıtlarını da görme imkanı bulacağız. Van Kalesinde eski Tuşba ve Van Evleri Gezisini yaptıktan sonra  serbest zamanımızda birçok hatıra fotoğrafı çekme ve bu görkemli manzaranın keyfini çıkarma fırsatımız olacak. Abdurrahman Baba Türbesi Ziyareti. Dilek Taşi ve ANALI KIZ KAYDIRAĞI ( Haydı Kızlar Bahtınız Açıla ). Van’ın meşhur Urartu Gümüş sanatı olan Savat ve Arubani sanatları hakkında bilgi almak üzere Gümüş Atölyesine uğruyoruz. Burada alacağımız sunumun ardından alışveriş imkanı da bulabileceğiz. Gümüş Atölyesinin ardından Van’ın bir diğer el sanatı olan Halı Kilim atölyesine gidiyoruz. İran, Ermeni ,Türkmen halı ve kilimleri üzerine detaylı bir bilgilendirme alarak yok olmaya yüz tutan bu sanatın inceliklerini hep beraber öğreniyoruz. Halı Kilim atölyesinin ardından. Şehir turunu tamamladıktan sonra Serbest zaman  Alışveriş. Öğleden Sonra Uçak Saatlerine Göre

 

* Van Havaalanına grubu uğurlama.

 

 

 

 

ANALI KIZ HİKAYESİ

 

ANALI KIZ Van Kalesi yakınlarında, halkın kutsallığına inandığı bir yer

( Hazine Kapısı veya yaygın adıyla “Analı Kız”. )

· Analı Kız Kanalı, kentte asırlardır var olan bir geleneği yaşatıp, gelecek kuşaklara aktarılıyor.

· Urartular zamanında açık hava tapınağı olarak kullanılan bu geniş kaya kütlesi aslında bir kurban sunağıymış. Aşağıya doğru inen kanallar ise kurbanların kanlarını akıtmak için açılmış. Günümüzde ise halk bu kanallara oturup bir dilek tutarak aşağıya doğru kaydığı takdirde bu dileğin gerçekleşeceğine inanıyor

· Urartu medeniyeti döneminde tanrılara adanan kurbanların kesildiği, günümüzde ise evlenmek isteyen kızların Perşembe günleri dilek tutarak, “O yanım keçe, bu yanım keçe, elime helal süt emmiş biri geçe” tekerlemesi eşliğinde kaydığı Analı Kız Kanalı ( Dilek Taşi ) .

· Analı Kız Kaydırağının Eskiden Adak Kanlarının akıtılması için açılan kanalından Şimdide Dilek Tutanlar Kayıyor evlenmek için ( Kaderlerinin açılması için )

· Analı Kız Dilek kaydırağı insanların ilgisini çekmekte olup, en çok da evlenme çağında olan kızların anneleriyle geldiği uğrak noktası olmaktadır.

· Rivayetlere göre Perşembe günleri buraya gelen bekar kızların dilek tutup burada kaydıktan sonra dileklerinin kabul olacağına inanılıyordu.

· Evlenmek İsteyenler, Sevdalılar, küskünler az da olsa sevgi barındıran herkesi ağırlamaya hazır ve sizleri bekleyen Van Kalesindeki Tarihi Analı Kız Dilek taşı Gezisi.

 

 

 

 

KİŞİ BAŞI FİYAT .... TL

 

TEK ÇEKİM 2 TAKSİT 4 TAKSİT 6 TAKSİT 9 TAKSİT 12 TAKSİT
... TL ... TL ... TL ... TL ... TL ... TL

 

SNG ODA FARKI .... TL

 

 

 

 

 


TUR ÜCRETİNE DÂHİL OLANLAR

*Ulaşım ( Kişi sayısına bağlı olarak Mercedes. Minibüs – Midibüs - Otobüs )

*Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

*Konaklama BB Oda kahvaltı

*Van Kahvaltısı 1.Gün

*Seyahat Sigortası

*Tekne Ücreti

 

TUR ÜCRETİNE DÂHİL OLMAYANLAR

*Ören Yeri Giriş Ücretleri

*Van Oturma Gecesi

*Öğle ve Akşam Yemekleri

*Uçak Biletleri

  

 

 

 

 

 

UYARILAR


Gezimiz, minimum 10 kişi katılım şartı ile düzenleniyor.

Turumuzda rehberlik, ulaşım,  konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez.
Ayanis Tur, rezervasyon esnasında kesinlikle Araçlarda Koltuk Numarası sözü ve garantisi vermez.
Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Ayanis Tur, programda belirtilen otelleri standartları bakımından aynı olmak kaydı ile değiştirebilir.
Ayanis Tur yeterli katılım sağlanamadığı takdirde turu iptal eder. Böyle bir durumda Ayanis Tur misafirlerine 5 gün öncesinden haber vermekle yükümlüdür.
Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Programa dâhil olarak belirtilen öğle ve akşam yemeği servisleri gerekli görüldüğü durumlarda veya uçuş saatlerindeki değişiklikler nedeni ile acentenin belirlediği restoranlarda verilebilir.
Tura iştirak eden kişilerin, şahsi eşyaları, çanta ve valizleri kendi sorumluluğunda olup, unutulan/kaybolan/çalınan eşyalardan Ayanis Tur sorumlu değildir. Unutulan eşyaların bulunma durumlarında Ülkeye ve/veya kişiye ulaştırılması sırasında yapılan masraflar eşya sahibine aittir.
Fiyatlarımızda tur programında belirtilen detaylar ve vergiler dâhildir.
Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
Otobüslü turlarda 0-2 yaş çocuklardan ücret alınmaz. Eğer çocuklar için otobüste koltuk istenirse 02-06 yaş çocuk fiyatı uygulanır.
Bölgenin iklim koşullarını göz önüne alarak malzeme getiriniz. Gezi süresince yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir.

Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi gezi hareket tarihinden 5 gün öncesi olup, iptal bilgisi acenteniz tarafından iletilecek. Yurt dışı turlarımızda, seçtiğiniz turun iptal-değişiklik şartlarına göre %20 veya %50 ön ödeme ile rezervasyon alınabiliyor.
3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimleri sadece 2 yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir.
Panoramik şehir gezileri, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen maksimum 1-2 saat süreli gezilerdir. Şehir gezileri, içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir veya hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gerçekleşmeyebilir.

Günübirlik ve Haftasonu Turları